Technologia pomocna w zdalnym nauczaniu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W dobie pandemii możliwość komunikowania się w przestrzeni online okazała się podstawą do w miarę normalnego funkcjonowania. Szczególne znaczenia ma to w przypadku nauczania zdalnego. Dowiedz się, jakie nowe technologie umożliwiają nam naukę online.

Pandemia dość mocno wpłynęła na nasze podejście do nauki oraz na jej tryb. Bardzo wiele szkół i uniwersytetów przeniosło się całkowicie do tak zwanego home office. Okazało się to  w wielu przypadkach wygodniejsze i praktyczniejsze. Jednak zasługą sukcesu nauki zdalnej jest odpowiednia technologia. Dowiedz się, jak sprzęt oraz oprogramowania pomagają w zdalnym nauczaniu.

Jaka elektronika jest potrzebna do nauki w trybie zdalnym?

Zacznijmy od tego, jaka elektronika potrzebna jest to nauki w trybie zdalnym. Nie byłaby ona możliwa przede wszystkim bez odpowiedniego laptopa. To w końcu na nim będziesz wykonywać większość zadań, a ponadto jest on dużo wygodniejszy niż tradycyjny komputer stacjonarny. Najważniejsze, aby wybrać taki model, który zapewni maksymalną wydajność.

Przydatne mogą okazać się także różnego rodzaju akcesoria do laptopa. Zadbaj więc o odpowiednią myszkę. Ważne jest, aby miała ona ergonomiczny kształt, który zapewni wygodne ułożenie w dłoni i odciąży Twoje nadgarstki. Przydadzą się także dobre słuchawki. Będziesz ich potrzebować, szczególnie jeśli home office dzielisz z innymi domownikami. Dzięki nim będziesz mieć możliwość odcięcia się od zakłóceń z zewnątrz i pełnego skupienia. Zastanów się także nad wyborem słuchawek z mikrofonem, które będą sporym ułatwieniem w trakcie zajęć online. Ciekawym akcesorium do laptopa, które z pewnością przyda Ci się, jeśli korzystasz z niego przez wiele godzin, jest podstawka chłodząca. Dzięki niej unikniesz przegrzania się sprzętu i zapewnisz mu dłuższą żywotność.

Nauka zdalna nie byłaby możliwa także bez dobrego rutera i szybkiego internetu. Jaki więc router wybrać, aby internet działał sprawnie i bez przeszkód? Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie cechy: obecność gigabitowego portu WAN oraz dwupasmowego Wi-Fi w standardzie AC.

Przydatne oprogramowania

Oprogramowań, które okazały się niezwykle przydatne w momencie, gdy przenieśliśmy się do świata nauki i pracy zdalnej jest wiele – od kalendarzy spotkań online, przez platformy umożliwiające organizowanie takich spotkań, po dzienniki elektroniczne i wiele innych. Jednak najbardziej przydatny w dobie pandemicznej nauki przez Internet okazał się oferowany przez znanemu wszystkim Microsofta pakiet Microsoft 365.

Pakiet oferuje swoim użytkownikom dostęp do podstawowych narzędzi przeznaczonych do tworzenia dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych oraz prezentacji multimedialnych takich jak Word, Excel, czy Power Point, poczty Outlook, chmury OneDrive, notatek OneNote, narzędzia do udostępniania treści SharePoint, narzędzia do tworzenia interaktywnych raportów oraz prezentacji Sway, a przede wszystkim do platformy Teams. To właśnie w Teamsach odbywają się praktycznie wszystkie zajęcia zdalne, a platforma to umożliwiła przeprowadzanie ich niemal w takich samych warunkach jak stacjonarnie. Jaka jest office 365 cena? Wykupienie licencji na rok to koszt rzędu niecałych 500 złotych, jednak możesz zdecydować się także na wersję przystosowaną typowo pod naukę zdalną, czyli Office 365 education, a wtedy licencja wyniesie Cię od 10 złotych za miesiąc. 

Fot. Annie Spratt/unsplash.com

Recent Comments

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    *